Dikkat

Bu bloga girerken ya da yorum yazarken kimsenin isim, mail..vb. bilgisini istenmez, üye olmak gerekmez. Kişisel bilgilerinizi asla vermeyiniz.

Adres satırında (ilk kısmında) myelomabilgi.blogspot.com.tr yazmalıdır.

 

18 Aralık 2009 Cuma

Tahlil sonuçları (18.12.2009)

Teşhisten, 3 yıl 2 ay sonra, son yaptırdığım tahlilde, çıkan sonuçlardan bazılarını aşağıda veriyorum. Vermediklerim, normal sınırlar içinde olan ya da ufak tefek sapması olanlar.

Sonuç/ Referans değer
IgA 31/ 70-400
IgG 1564/ 700-1600
IgM 30/ 40-230

Kan değerlerinden bazıları

Lökosit 3.7/ 3.8-10.0
Kalsiyum 9.7/ 8.6-10.0

Böbrek-Karaciğer enzimleri
ALT 68/ 10-40
AST 37/ 15-40
ALP 47/ 40-129
LDH 185/ <225 br="">
Lökositim her zaman düşük. Gerçi, bir grip geçirmiş olmam (Doktor domuz gribi geçirmişsin diyor) daha da düşmesine neden olmuş olabilir. Lökosit savaşan hücre olduğu için, bu düşük değerlerle hastalığa direncim zayıf görünüyor.

Kalsiyum, myelomanın neden olduğu kemik erimesine işaret eden bir değer. Yüksekse, başınız dertte. Neyse ki, normal sınırlar içinde.

Beni endişelendiren diğer bir şey, IgG'nin normal sınırlar içinde olmasına rağmen istikrarlı şekilde yükseliyor olması. Doktoruma, antibiyotik bana iyi geliyor, IgG'yi düşürüyor diyorum fakat, o "hiç bir kitapta böyle bir şey yazmıyor" diye cevap veriyor. O da şaşıyor bu işe. Fakat ben myeloma grubunda, bir kaç kişinin daha aynı şeyi söylediğini biliyorum. Fakat BU BENİM İÇİN GEÇERLİ. SİZE HİÇ YARAMAYABİLİR YA DA TERS ETKİ YAPABİLİR. DOKTORUNUZA DANIŞMADAN DENEMEYE KALKMAYIN. (Zaten hangi antibiyotik olduğunu da söylemeyeceğim) Böyle giderse, günde iki tane (100 mg) aldığım Talidomid'i arttırır diye korkuyorum.

Karaciğer enzimlerindeki (ALT)artış endişe verici görünüyor. Sanırım, aldığım ilaçlardan ve aşırı şeker tüketmeye başlamamdan kaynaklanıyor. Enginar falan gibi karaciğeri destekleyen gıdalardan almam ve şekeri azaltmam lazım :(

Daha sonuçlar hakkında doktorla konuşmadım. İmmunfiksasyon elektroforezi sonuçlarının çıkmasını bekliyorum. Onlar da çıksın, konuştuktan sonra doktorun yorumlarını da buraya yazarım.

Sağlıcakla kalın.