Dikkat

Bu bloga girerken ya da yorum yazarken kimsenin isim, mail..vb. bilgisini istenmez, üye olmak gerekmez. Kişisel bilgilerinizi asla vermeyiniz.

Adres satırında (ilk kısmında) myelomabilgi.blogspot.com.tr yazmalıdır.

 

8 Kasım 2012 Perşembe

Önleyici tedavi olarak Talidomid yok artık.

Son kontrol randevuma gittiğimde (Ekim 2012), doktorum, iki yıllık "katkı payından muaf" raporumun geçerlik tarihinin Ocak ayında bittiğini, dolayısıyla yeni rapor hazırladıktan sonra artık bana koruma amaçlı Talidomide yazamayacağını söyledi.

"Yani artık hiç mi yazamayacaksınız?" diye sordum. "Hayır, hastalık dönerse, ancak öyle yazabilirim" dedi.

Yani anlaşılan sağlık bakanlığımız, aşırı artan sağlık harcamalarını zapt-ü-rapt altına almak için böyle bir karar almış.

Aslında baktığınızda, bu hükümeti sevin ya da sevmeyin (benim sıcak bakmadığım aşikar), sağlık konusunda büyük ilerlemeler yaptıklarını inkar edemeyiz. Hastanelere gitmek, ilaç yazdırmak kolaylaştı. Kanser hastalarından hem muayenede hem de ilaçlarda katkı payı alınmıyor. Bunları takdir etmek, Allah razı olsun demek lazım.Doğruya doğru.

Gerçi anladığım kadarıyla bu memnuniyet hastalar için geçerli. Doktorlar pek memnun değiller sanırım.

Her neyse dönelim Thalidomid'e... Bildiğim kadarıyla her bir Thalidomide kutusunun fiyatı 700 TL'ye yakın. Şimdiye dek, kutularca ilacın devlete maliyetini düşündükçe üzülürdüm. Çünkü, aslında bu son derece basit ilaç, Hindistan, Kanada gibi ülkelerde neredeyse yok pahasına üretiliyor ve satılıyor. Bazı akıllı ülkeler, uluslararası ilaç tröstlerinin kucağına oturmaktansa, milli ilaç sanayilerini kurarak inanılmaz tasarruflar yapıyorlar. Talidomid'in bir zamanlar doğum kontrol hapı olarak üç paraya satıldığını ( ve bazı felaketlere neden olduğunu) hatırlarsak, asla kutusunun 700 TL olmaması gerektiğini de anlarız.

Fakat malesef ülkemiz bir açık pazar yapıldı. Bakmayın siz, kalkınıyoruz havasındayız fakat önemli bir milli sanayimiz neredeyse kalmadı. Araştırma, geliştirme konularında nal topluyoruz. Modern teknolojilerin sadece kullanıcısıyız. Temel bilimlerde, dünyanın en geri ülkeleri arasına ilerliyoruz.

Sadece bu yıl yabancılara satılan işletmelere bakın : (Hürriyet gazetesinden alınmıştır)


Türkiye'nin en büyük market zincirlerinden biri olan Uyum'un İngiliz Tesco Kipa ile satış görüşmelerine başlaması Türk şirketlerine yabancı ilgisini yine gündeme getirdi. Eğitimden finansa, hazır giyimden ilaca kadar birçok sektördeki Türk firmaları yabancılara hisse sattı. Bazı firmalar hisselerinin tamamını satarken bazıları ise azınlık hissesi verip ortak almayı tercih etti. 

İngiliz süpermarket zinciri Tesco’nun Türkiye’deki iştiraki Tesco Kipa, gıda perakendecisi Uyum Gıda’nın çoğunluk hissesini satın almak için öngörüşmelere başladı. Büyük çoğunluğu İstanbul'da olmak üzere toplam 55 şubesi bulunan Uyum'da 1850 kişi çalışıyor.

İnternet üzerinden yemek siparişi almak için 11 yıl önce kurulan yemeksepeti.com, dünyanın en büyük 10 yatırım fonundan biri olan Amerikan General Atlantic 44 milyon dolar karşılığında hisse sattı. yemeksepeti.com, daha önce de European Founders Fund’u yüzde 20 ortak almıştı.

Penti Amerikalı The Carlyle Group, Penti’yle ortaklık anlaşması imzaladı. Uzun süredir pek çok yatırım fonunun ilgisini çeken Penti’den ‘ The Carlyle Group’ anlaşmasıyla ilgili hisse bedeli ve fiyat açıklanmazken, piyasalarda yüzde 30 hissenin 130 ila 150 milyon dolar arasında bir bedele satıldığı iddia ediliyor. Çorap, iç çamaşırı, ev giyim, mayo ve aksesuar pazarında güçlü bir konuma sahip olan Penti’nin Türkiye’de 155 mağazası bulunuyor. Ayrıca 16 ülkede 39 mağazası olan Penti’nin İngiltere, İtalya ve Çin’de de ofisleri var.

Flormar FRANSIZ kozmetik devi Yves Rocher Grubu, Türkiye’nin köklü kozmetik firması Flormar’ın yüzde 51’ini satın aldı. 100’ü Türkiye’de, 200’ü yaklaşık 30 ülkede, toplam 300 mağazası olan Flormar, İspanya’dan Suudi Arabistan’a geniş bir coğrafyada faaliyet gösteriyor.

Türkiye'de Damat ve Tween markaları ile tanınan Orka Group'un azınlık hisseleri New York merkezli yatırım şirketi Investcorp'a satıldı.

Bir zamanlar Zorlu Grubu'na ait olan ancak 2006 yılında Fransız-Belçika ortaklığı Dexia'ya satılan Denizbank bu kez de Rusya'nın en büyük bankası Sberbank'a 3.54 milyar dolara satıldı.

TAV Havalimanları Holding'in yüzde 38'i ve halka açık olmayan TAV Yatırım Holding'in yüzde 49'u Fransız Aéroports de Paris Management şirketine 923 milyon dolar karşılığında satıldı.

Mustafa Nevzat İlaç Sanayii’nin yüzde 95.6’lık hissesi, 700 milyon dolar karşılığında ABD’li Amgen'e satıldı.

Koton'un yüzde 50’si Turkven’in sahibi olduğu Hollanda merkezli Nemo Apparel BV’ye satıldı. Satış bedelinin yaklaşık 500 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor.

ABD merkezli Carlyle Grubu Bahçeşehir Kolejleri’nin yüzde 48’ini aldı.

Finansbank, Amerikalı sağlık ve hayat sigortası şirketlerinden Cigna ile Finans Emeklilik şirketinin yüzde 51’inin satışı için ortaklık anlaşması imzaladı. Anlaşma ile Cigna, Finans Emeklilik’in yüzde 51 hissesi için 85 milyon Euro ödeyecek.

Kazancı Ailesi'nin sahip olduğu granit sektörünün en büyüklerinden Graniser'in yüzde 75 hissesi 75 milyon dolar karşılığında İngiliz yatırım fonu Bancroft Private Equity LLP'ye satıldı.

Japon imalat şirketi Nitto Denko, Türk sanayi tipi yapışkan film üreticisi Bento'yu 100 milyon dolara satın alDI.

Hak Menkul'ün yüzde 95.9 hissesi 20 milyon dolar karşılığında Singapurlu Philip Brokarage firmasına satıldı.

New York merkezli Capital Partners, İDAŞ’a 30 milyon lira ile ortak oldu.

İSKENDERUN LİMANI'NIN YÜZDE 20'Sİ SATILDI : Limak, İskenderun Limanı'nın yüzde 20'sini Avrupa Yatırım Bankası ile Fransız ve İtalyanlar'ın kamu fonlarının ortak olduğu InfraMed'e devretti.

MACKOLİK İNGİLİZLERE : Türkiye'nin önde gelen spor sitelerinden biri olan mackolik.com, Perform isimli bir İngiliz şirketi tarafından satın alındı. Perform, şirketin yüzde 51'lik hissesi için 40.8 milyon TL nakit ödemede bulundu.

PETKİM'DEKİ SON HİSSE DE SATILDI : Petkim'deki yüzde 10,32'lik son kamu hissesi, 168 milyon 500 bin dolara Socar'a satıldı.

POLİMER KAUÇUK ABD'LİLERİN OLDU :1957'de kurulan Türk hidrolik ve endüstriyel hortum imalatçısı Polimer Kauçuk ABD’li enerji yönetimi devi Eaton Corporation'a satıldı.

PRONET SATILDI : Türkiye elektronik güvenlik sistemleri sektörünün önde gelen markalarından Pronet, Londra merkezli girişim sermayesi şirketi Cinven'e satıldı. Satış bedelinin 350 milyon euro olduğu tahmin ediliyor.

Dubai merkezli Eastgate Capital Group Silk&Cashmere’in yüzde 45’ini satın aldı.

TARSUS İKİLEDİ : Geçen yıl İstanbul Fuar Hizmetleri'nin yüzde 75'ini alan İngiliz Tarsus Group, şimdi de Life Media Fuarcılık'ın yüzde 70'ini 30 milyon TL'ye aldı.

Fakat bence İDO'nun satışının ayrı bir yeri var: Bakıyor karlı değil, gemiyi kaldırmayıveriyor. Üstelik Bursa belediyesinin koymayı düşündüğü gemi seferlerini de engelliyor. Çünkü devlet 30 yıl o hattın işletme hakkını ona vermiş,başka iskele açmayacağını da taahhüd etmiş. Alan konsorsiyum sözleşmede bu madde var diyor. Eğer doğruysa bu, yani yasal olarak rekabet olamayacak ise, hatırladığım kadarıyla buna kapitülasyon deniyordu ve bize okulda kapitülasyonların Osmanlı'nın çöküşüne neden olduğu öğretilirdi. Maliye bakanımız bile İngiliz vatandaşı. Bildiğim kadarıyla, İngiliz vatandaşı olabilmek için kraliçe'ye bağlılık yemini ediliyordu.

Geçenlerde, NASA'nın Mars'ta yürüttüğü robotun çektiği resimlere bakıyordum, oraya buraya tıklarken, NASA'nın bu proje (Curiosity, yani merak) ile ilgili olarak dünyada verdiği tanıtım seminerlerinin haritası ekrana çıktı. Amerika, Avrupa, Uzak doğuda (Hindistan,Kore, Japonya, Çin) bir çok seminer verilmiş. Moskova'da var. İşin ilginci Tahran'da bile seminerler var. Hani şu Amerika'nın neredeyse kanlı bıçaklı olduğu İran'ın başkentinde. (Bu arada İran'ın temel bilimlerde ilk üç arasında olduğunu biliyor muydunuz?) Bu dünya haritası üzerinde karanlık bir bölge vardı :  Afrika, Arap ülkeleri ve Türkiye. Ha bir de Pakistan, Afganistan falan.. İşte gerçek bu.

Her neyse... Sonuçta, ilaç'taki soygun da, karşılanamaz tutarlara dayanınca, kabak biz kanser hastalarının başına patladı anlaşılan.

Kısacası, yeni yılda, doktorum bana "ancak kanser geri dönerse" ilaç yazabileceğini söyledi. İninden çıkan bir kanseri nasıl tekrar içeri sokarız bilmiyorum ama, o andan sonra devletimizin çok daha fazla paralar ödemek durumunda kalacağını öngörmek zor değil. Seçimlerden sonra bu konuda da bazı kısıtlamalar olması, tekrar katkı paylarının gündeme gelmesi de söz konusu olabilir bence.

1 Kasım 2012 Perşembe

Kan çağrısı

Merhaba arkadaşlar ; Öğretmen anne ve babanın kızı olan 5 yaşındaki AYŞE İREM BAYINDIR geçen hafta Perşembe günü LÖSEMİ teşhisi konuldu şuanda kendisi ÜSTKAYNARCA/PENDİK Marmara üniversitesi Eğitim Araştırma hastanesinde yatmakta kemoterapi olduğu için her gün B rh (-) kan ihtiyacı duyulmaktadır. Zor bulunan bir kan olduğu için ve her gün istedikleri için bulmakta çok zorluk çekmekteyiz. Sizlerden ricam bu maili olabildiğince çok kişiye ulaştırmak belki 1 kişi daha bulmamıza yardımcı olabilirsiniz. Kan grubu uyan kişiler lütfen şu numaralarda irtibata geçebilir. BABASI Bilal Bayındır 0 505 357 72 41 DAYISI Erol Sarısoy 0 539 834 20 80