Dikkat

Bu bloga girerken ya da yorum yazarken kimsenin isim, mail..vb. bilgisini istenmez, üye olmak gerekmez. Kişisel bilgilerinizi asla vermeyiniz.

Adres satırında (ilk kısmında) myelomabilgi.blogspot.com.tr yazmalıdır.

 

31 Aralık 2012 Pazartesi

İyi seneler

Tüm myeloma ailesinin yeni yılını kutluyor, mutlu ve sağlıklı bir yıl diliyorum :)

16 Aralık 2012 Pazar

Talidomid'i kestim ve...

Tahlil sonuçlarımın iyi olması üzerine, devletin kesmesini beklemeden, Talidomid yutmayı kendim kestim. Fakat kontrol süresini üç ay öne aldım. Yani yılda iki kere (altı ayda bir ) değil, dört kere (üç ayda bir ) kontrole gideceğim.

Aradan yaklaşık bir ay geçti. Gözlediğim etkiler şunlar :

1- Uykum azaldı. Önce uyumakta zorluk çektim, 3-4 saat uyuyabildim. Sonra yavaş yavaş 6 saat'e çıktım.
2- Eskiden gece yatarken Talidomid yutar, öğleye kadar ayılamazdım. Şimdi sabahları, pırıl pırıl bir zihinle, cin gibi kalkıyorum. Ne büyük nimetmiş be :) Şükürler olsun.
3- El ve ayaklarımdaki nöropati geçmedi fakat azaldı. Sabahları kalkıp yere bastığımda, artık ayaklarım acımıyor. Bu arada Nörontin -Apicobal ikilisini kullanmaya devam ediyorum ve çok yürüyorum. Bence yürümenin büyük yararı var.
4- İştahım kesildi. Az yiyorum ve kilo verdim. Bu da yürümemi kolaylaştırıyor ve dinçlik veriyor. Eski pantolonlara sığabilmek de güzel.
5- Ayıptır söylemesi, oldukça gerilemiş olan cinsellik de yerine gelmeye başladı.

Şimdilik gelişmeler böyle. Temkinli bir iyimserlik içindeyim. Umarım tekrar Talidomid yutmam gerekmez.

TAHLİL SONUÇLARI VE YENİDEN DEĞERLENDİRME

Sanırım rüya bitti. Dün ( 7 Şubat 2013), 16 Ocak'da alınan kan sonuçlarını Dr. Figen hanım'a (Hemataloji - Başkent Üni. hst.) götürdüm. IgG'deki yukarı doğru kıpırdanmadan (her ne kadar artış çok az da olsa, geçmişim karanlık olduğu için) endişelendi. Sanırım tekrar ilaç almaya başlayacağım, fakat Talidomid mi Revlimid mi ? Henüz belli olmadı.
Olunca yazarım.

Bu tatsızlık dışında, Figen hanım, kan değerlerimin iyi olduğunu söyledi.  Tahlil sonuçlarını aşağıda veriyorum.4 Aralık 2012 Salı

Grip aşısı

Senelerdir bir doktorum grip aşısı olmamı kesinlikle(!)  istemezken, diğeri "olmanda bir sakınca yok...hatta iyi olur" diyor. Bu işin doğrusu nedir bilmiyorum gerçekten. Tek bildiğim, grip aşısı olunacaksa, iyi iken olunmalı.

Size bu konuda neler dediler, burada anlatır mısınız?