Dikkat

Bu bloga girerken ya da yorum yazarken kimsenin isim, mail..vb. bilgisini istenmez, üye olmak gerekmez. Kişisel bilgilerinizi asla vermeyiniz.

Adres satırında (ilk kısmında) myelomabilgi.blogspot.com.tr yazmalıdır.

 

13 Şubat 2014 Perşembe

Bowenoid papülozis???

Bu sıralar, bazı ufak tefek dertlerim oldu. Bellime yakın bir yerde bir uzantı oluştu, büyüdü. Acıyor ve kaşınıyordu. Ben de onu aldırdım. Küçük bir operasyondu, çok kolay oldu. Tabi, aldıkları her parça gibi, onu da patoloji'ye gönderdiler.  Gelen sonuç şaşırtıcıydı. Bir deri kümelenmesi olmakla birlikte,  cilt kanserinin erken fazı olduğunu söylediler ve aldığımız iyi olmuş dediler. Bir virüs cinsi buna neden olurmuş. Patoloji raporunda yazan, "Bowenoid papülozis". Erken fazda saptanır ve alınırsa, bir sorun çıkmazmış.

Ve tabi ki, bağışıklık sistemi zayıf insanlarda daha çok görülürmüş. Eh.. Bağışıklık sistemimizin zayıf olduğu ortada. Dolayısıyla bununla da tanışmış olduk.

Sizi telaşlandırmak istemem. Ama benzer şekilde, vücudunuzda kaşınan-acıyan çıkıntılar varsa, bir doktora (genel cerraha) gösterseniz iyi olur. İhmal etmeyin.

Temizliğe, hijyene de dikkat etmek gerekiyor. Pis yerlerden uzak durmalıyız. Ama biliyorum, çalışırken bu her zaman mümkün olmuyor. İster istemez çok temiz olmayan yerlerde dolaşmak, tuvaletleri kullanmak durumunda kalıyorsunuz.

Bunun dışında, hayat devam ediyor. Eski (hastalık öncesi) tempoda olmamakla beraber, işlerime, çalışmaya devam ediyorum. Halime de şükrediyorum.

Sağlıcakla kalın.