Dikkat

Bu bloga girerken ya da yorum yazarken kimsenin isim, mail..vb. bilgisini istenmez, üye olmak gerekmez. Kişisel bilgilerinizi asla vermeyiniz.

Adres satırında (ilk kısmında) myelomabilgi.blogspot.com.tr yazmalıdır.

 

22 Temmuz 2008 Salı

Sirac Dilber tedavi yöntemi

Aşağıda doktorum Siret beyin Sirac Dilber çalışmaları hakkındaki yorumu var :

"Natural Killer hücreleri ile tedavi yöntemi şu anda Multiple Myeloma'da halen devam eden birçok deneysel çalışmadan birisidir. Kesin olarak nasıl sonuçlanacağını zaman gösterecektir. "

11 Temmuz 2008 Cuma

Zometa

Zometa, kemikleri koruyan bir ilaç .Multiple myleloma (MM) tedavi edilmezse kemikleri çözüyor. Bu nedenle, teşhiste kullanılan parametrelerden biri de kandaki kalsiyum oranı. Bu oran yüksekse, nedenlerinden biri de MM olarak düşünülüyor.
Zometa, kanserin kemiklere sıçramasını ve zarar vermesini önleyen bir ilaç. Bu nedenle MM hastaları için hayati önemde. Ömür boyu verilmiyor ama kök hücre nakli gibi önemli bir operasyon ya da ameliyat geçirmiş hastalara bir kaç sene müddetle ayda bir kez veriliyor.

Fiyatı 566 YTL gibi bir şey. İnşallah cepten vermiyorsunuzdur.

Zometa kullananlar..Dikkat !...

Aşağıda Hilmi Bezirci ve Ayça Sabuncu'nun uyarıları yer alıyor. Zometa kullananların dikkatle okumasını tavsiye ediyorum.

Ayça Sabuncu

Ümit bey, konu şu ki annem 4 yıldır zometa kullanıyor. Çok faydalı bir ilaç ki zaten siz de bundan bloğunuzda bahsetmiştiniz. Ancak sorun şu ki; 2 yıldan fazla bu ilacın kullanılması, hastada osteonekroz gelişmesine sebep oluyor.

Annem şimdi osteonekrozdan kaynaklanan sıkıntıları yaşıyor. Bölgesel kemik ölümü gerçekleştiği ve orada açık bir yara oluştuğu için, annem şimdi çok ağrı çekiyor. iltihap yapıyor ve şişiyor. ağız kokusu da cabası... Operasyon yapacaklar, ancak bunun için 4-6 beklenmesi gerekiyormuş. Buna ilaveten, zometayı kestiler. Yani annemin kemikleri şimdi korumasız durumda ve tedavide gerileme süreci yaşıyor.
Bunun olabileceğini biz çok geç öğrendik. Annem 11 ay kadar önce diş çektirdi. Meğer diş çektirmek, süreci hızlandırıyormuş ve annem şimdi bu yan etkiyi yaşıyor. Zometa kullananların ağız ve diş sağlığına çok dikkat etmeleri gerekiyormuş. Bize bunu baştan söyleselerdi belki bu noktaya gelmezdik diye düşünüyorum.

Sizin de MM hasta ve yakınlarını bilgilendirmek üzere deneyimlerinizi paylaştığınızı biliyorum ve size teşekkür borçluyuz. Naçizane
Ricam şu ki; zometa ve osteonekroz gelişimi konusundan bloğunuzda bahsederseniz pek çok kişiyi bilgilendirmiş olacağımıza inanıyorum. çünkü bir hayli takipçiniz olduğunu biliyorum.
ilginize teşekkür eder saygılar sunarım

merhaba benim annem onkoloji hastası ve bu ilacı 10 senedir kullanıyor ve bu ilaç kullanılırken diş tedavisi uygulanmazmış bize hiçbir doktor böyle bir bilgi vermedi ve annem bir diş tedavisi geçirdikten sonra çene kemiği çürümeye başladı ve çene kemiğinden 4 kez ameliyat oldu ama çürümeyi henüz durduramadılar.
--------------------------------------------------------------------------------------------------

Zometa'nın yan etkilerini aşağıdaki siteden okudum. Burada sizin için özetleyeceğim. Bendeki yan etkileri + ile işaretledim.

Bu arada, aşağıda bahsedilmemesine rağmen, Zometa bende diş eti çekilmesine, dolayısıyla diş hassasiyetine neden oldu. Özellikle soğuk ve asitli şeyler yerken ya da içerken problem yaşıyorum. Bu problemi, mail grubunda başkalarından da duyduğum için bir Zometa yan etkisi olarak ayrıştırabiliyorum. Ancak, aşağıda yazan çoğu yan etkiyi de deneyimlemediğimi belirteyim.

Zometa hakkındaki tüm bilgileri ve yan etkileri şu siteden aldım :
http://www.ilacrehberi.com/cgi-bin/vademecum.asp

Sıklık ölçeği: Çok yaygın (≥1/10), yaygın (≥1/100, <1/10), seyrek (≥1/1,000, <1/100), ender (≥1/10,000, <1/1,000), çok ender (<1/10,000). Çok yaygın olarak

hipofosfatemi;
Vikipedi diyorki : Kan serumunda fosfat yoğunluğunun düşmesi sonucunda vücudun enerji metabolizmasının bozulması ve kan dolaşımı ile dokulara oksijen taşınmasının aksaması.
aşağıdaki bilgiler için şu sitelerden faydalandım :
http://lokman.cu.edu.tr/anestezi/reanimasyonnot/elektrol.htm
http://www.hastane.com.tr

Barsaklardan fosfor emiliminin azalması
1-Uzun süren açlık
2-Fosfat bağlayıcıları ( Mg, Ca ve Al içeren antiasitler )
3-Vitamin D eksikliği
4-Malabsorbsiyon, steatore, diare

SEMPTOMLAR
Fosfor azalmasına bağlı semptomlar, intraselüler ATP miktarındaki düşüşe ve eritrositlerde 2,3 DPG’nin eksikliği nedeniyleoksijen taşınmasının bozulmasına bağlanabilir.

Nöromüsküler semptomlar:

Hafif ; huzursuzluk, konfüzyon (kafa karışıklığı) +
Şiddetli; stupor (cevrede olup biteni iplememe bi bakima farkindasızlık-ekşi sözlük'den - , Çevreye ve çevresel uyarılara duyarlılığın ve tepkinin azaltığı yarı uyku hali ) +
koma, konvülsiyon (Genellikle bilinc kaybı ve istemli kasların tümü ya da bazılarında şiddetli ritmik kasılmalarla karakterize ani bir atak. Daha çok sara hastalığının bir belirtisidir.)
Parestezi (Uyuşma, karıncalanma veya yanma hissi gibi duyusal bozukluklar.)
Kas zayıflığı ( Solunum kaslarının tutulumu sonucu hipoventilasyon ) +
Rabdomiyoliz ( Yüksek plazma CPK düzeyi, ABY )
Hematolojik : Hematolojik : Hemoliz Hematolojik : Hemoliz
2,3 DPG miktarı azalır.
Lökosit fonksiyonları azalır ( sepsis-Bütün vücuda yayılan enfeksiyon - riski artar. )
Trombositopeni (Kandaki trombosit sayısının 150.000'İn altına inmesiyle ortaya çıkan durum.)

Diğer :

Myokard kasılmasında bozukluk ( kardiyak autput azalır. )
İştahsızlık, bulantı, kusma
Osteomalazi (Erişkinlerde D vitamini eksikliği nedeniyle kemiklerin yumuşaması (çocuklarda görülen raşitizm gibi, fakat raşitizm aynı zamanda büyümeyi de engeller); diyetle yetersiz alım ya da güneş ışığının eksikliği, veya her iki nedenin bir arada bulunmasıyla oluşabilir.)
rikets
Tip 3 distal renal tübüler asidoz (Böbreklerde asit artışı)


Yaygın olarak
başağrısı +
konjonktivit (Halk arasında göz nezlesi veya pembe göz denir. Göz yuvarlağının üstünü örten ince zarın iltihaplanması sonucu ortaya çıkar. Tıp dilinde konjonktivit denir. Çoğunlukla ilk bahar aylarında görülür.Gözde sulanma; kanlanma, batma hissi veya ağrı vardır. Hasta ışığa bakmakta güçlük çeker)
bulantı, kusma,
anoreksi (Anorexia Nervosa, özellikle genç kadınlarda görülebilen, yemek yememek, çok az uyumak, buna rağmen çok aktif olmakla beliren psikolojik bir bozukluktur. Bu durum genellikle kişinin çok şişmanladığı kanısı ile mübalağalı bir şekilde rejim uygulaması ile başlar, önceleri kontrol edilebilen iştah bir süre sonra hakikaten yok olur ve zayıflama normal ölçüleri aşar.)
kemik ağrısı,
miyalji (kas ağrısı)
artralji (Eklem ağrısı )
böbrek bozukluğu;
ateş, grip-benzeri sendrom (yorgunluk, rigor, huzursuzluk ve ateş basması dahil)
kan kreatinini ve kan üresinde artış ve hipokalsemi (Kandaki kalsiyum düzeyinin düşmesi)


Seyrek olarak

Seyrek olarak trombositopeni (Kandaki trombosit sayısının 150.000'İn altına inmesi)
anemi (kansızlık,Tıp dilinde anemi denilen kansızlık, kandaki kırmızı hücrelerin veya hemoglobin denilen kırmızı maddelerin ya da her ikisinin de azalmasıdır)
lökopeni (Dolaşan kanda akyuvar sayısının 5.000/mm3'ün altına düşmesiyle beliren patolojik durum)
baş dönmesi +
parestezi (Uyuşma, karıncalanma veya yanma hissi gibi duyusal bozukluklar)
tat bozuklukları +
hipoestezi (Vücut yüzeyine uygulanan belirli uyanları algılama yeteneğinde azalmayla beliren duyarlılık bozukluğu)
hiperestezi (Deri yüzeyine uygulanan bazı uyanları algılama yeteneğinin artmasıyla beliren duyu bozukluğu)
tremor (El ve ayak titremesi) +
Psikiyatrik bozukluklar: Seyrek olarak anksiyete, uyku bozukluğu;
bulanık görme.
Gastrointestinal (mide- barsak) bozukluklar
diyare
konstipasyon (kabızlık)
karın ağrısı
dispepsi (hazımsızlık)
stomatit (ağız içi iltihabı, karbonat acısını alıyor.) +
ağız kuruluğu +
Solunum, Göğüs ve mediyastinal bozukluklar:
dispne (nefes darlığı)
öksürük.
Cilt ve cilt altı dokusu bozuklukları:
kaşıntı, döküntü (eritematöz ve maküler döküntüler dahil),
terleme artışı
Kas iskelet, bağ dokusu ve kemik bozuklukları:
kas krampları. Kardiyovasküler bozukluklar:
akut böbrek yetmezliği,
hematüri (idrarda kan bulunması)
proteinüri
Bağışıklık sistemi bozuklukları:
aşırı duyarlılık reaksiyonu;
asteni (halsizlik)
periferik ödem (Vücudun anormal derecede su toplamasına halk arasında istiska; tıp dilinde ise ödem denir. Veya hidrofizi denir. Yüzde, ellerde, ayaklarda veya karında ağrısız şişlikler görülür)
enjeksiyon bölgesi reaksiyonları (ağrı, iritasyon, şişme, sertleşme dahil), göğüs ağrısı, kilo artışı. Laboratuar anormallikleri
hipomagnezemi


Ender olarak

pansitopeni (Kanda alyuvar, akyuvar ve trombosit sayısında görülen azalma)
Sinir sistemi bozuklukları
konfüzyon (kafa karışıklığı)
Göz bozuklukları
bradikardi (Kalbin dakikadaki atım sayısının azalması)
Böbrek ve üriner bozukluklar
hiperkalemi
hipokalemi
hipernatremi


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 1. bizde de ilk nakilden önce diş taramasına gittiğimizde zometanın kesilerek tedavinin yapılabileceğini söylediler. tahminen 4 ay kadar zometa almadık. bu arada diş hekimimizin ( tesadüfen) tez konusu zometanın kemikler üzerindeki etkileriymiş.bu da şanssızlık içinde bir şanstı sanırım.ama kısa sürede çözülüyor. bunları dert etmeyin geçmiş olsun
  YanıtlaSil

  Yanıtlar


  1. bana ulaşabilirmisin,dişçinle iletişim kurmak istiyorum,annem de zometa kullandı,3 aya yakın oldu keseli,tedavi için konuşmak istiyorum,05332773082
   Sil
  2. Dişçimizin adını şu an hatırlamıyorum ama Gazi üniversitesi diş hekimliği bl. ankara müraqccat ederseniz yardımcı oluyorlar. geçmiş olsun
   Sil
 2. merhabalar... annemde yaklaşık 2.5 senedir zometa kullanıyor, şu an doktorumuz zometayı kesebileceğimizi söyledi ancak mm hastaların hepsi zomeytayı kullanmıyor sanırım... zometa alınmadığı zaman kemik savunmasız halemi geçiyor... bilgisi olan varsa cevaplanırsa çok sevinirim...
  YanıtlaSil
 3. 2,5 yıl yeterli bence. Demek ki kemiklerde bir erime yok. Gereksiz yere kullanmanın ise bildiğim kadarıyla çok sakıncası var.
  YanıtlaSil
 4. Benim doktorum (Meral Beksaç) zometanın hastalığa karşı korudugunu, son zamanlarda yapılan çalışmaların da bunu kanıtladığını söyledi ve 2 yıl dolduğu halde bir yıl daha devam kararı verdi. Ben de almaya devam dedim.
  YanıtlaSil

7 Temmuz 2008 Pazartesi

Avrupa Hematoloji Kongresi 2008

Aşağıda doktorum Sn. Siret Ratib'in, 15-16 Haziran 2008 tarihlerinde, Danimarka'da düzenlenen Avrupa Hematoloji Kongresi'ne ilişkin bir notu var. Yeni gelişmeler var mı? diye soran okuyucular için :

Haziran ayında Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da düzenlenen Avrupa Hematoloji Kongresinde Multiple Myeloma hastalığında melfalan prednol gibi önceleri mevcut olan kemoterapiler ile talidomid ve velcade gibi daha yeni tedavilerin birlikte verilmesinin otolog stem hücre nakline benzer düzeylere yanaşan en etkili tedavi yöntemlerinden biri olduğu gösterildi. Kesin olarak bu tedavilerin birlikte verilmesi tek başlarına verilmelerinden daha etkili olduğu görülüyor. Beklendiği üzere birden fazla tedavinin aynı anda verilmesi yan etki miktarını da artırıyor ancak tolere edilebilinirse beklenen yarar üst düzeyde görünüyor. Kombinasyonların en etkilisi şu anda belirsiz çünkü kıyaslamalı çalışmalar yok ancak bu konu üzerinde çalışmalar devam ediyor. Otolog stem hücre nakli hızlı ve etkili bir tedavi yöntemi olarak yerini koruyor.

Doç Dr Siret Ratip