Dikkat

Bu bloga girerken ya da yorum yazarken kimsenin isim, mail..vb. bilgisini istenmez, üye olmak gerekmez. Kişisel bilgilerinizi asla vermeyiniz.

Adres satırında (ilk kısmında) myelomabilgi.blogspot.com.tr yazmalıdır.

 

9 Şubat 2011 Çarşamba

Yeni ilaçlar ve Velcade hakkında..

Celgene firması hakkındaki yazılar a bakarken bir şey dikkatimi çekti. Bu firma, Talidomid'in bir türevi olan bir ilaç geliştirmiş, ismi Pomalidomide. Bu ilacı, lenalidomid (revlimid) ve Bortezomid (Velcade) tedavisi başarılı olmayan 35 hasta üzerinde denemişler. Sonuçlar şöyle :

Çok olumlu etki : %14 (5 hasta)
Olumlu etki : % 15 (6 hasta)
Çok az etki : %23 (8 hasta)

Toplam %54

Bu değerler ile, ilaç pazara sürülmemiş, geliştirme çalışmaları devam ediyormuş.

Bunun yanısıra, Merck firması tarafından geliştirilen yeni bir ilacım (Zolinza) Revlimid ve Velcade ile birlikte denemesi de sürmekteymiş.

Bu arada, kanser hastalarına sıklıkla önerilen C vitaminin, Velcade'in etkinliğini önemli ölçüde engellediği anlaşılmış. Velcade kullananlar, bu sizin için önemli olabilir!..Yazının aslını okumak isteyenler (İngilizce)

http://myelomic.blogspot.com/

linkine tıklayabilir.

Bu arada, kansere karşı etkili yeni kuşak antibiyotikler üzerinde çalışmalar sürmekteymiş.

Öte yandan, İngiltere'de, 61,000 kişi üzerinde 12 yıl süreyle yapılan istatistiklerden çıkan ilginç bir sonuç var : Vejetaryenlerin, et yiyenlere göre myeloma'ya yakalanma olasılıkları %45 daha az. Bu saatten sonra bize bir faydası olur mu bu bilginin bilmiyorum fakat, daha az et ve şeker tüketmek, bana daha doğru geliyor. (Keşke bu kadar şeker bağımlısı olmasaydım, yemeden duramıyorum.)

Sağlıcakla kalın.

Yeni talidomidler.

Son Talidomid almaya gittiğimde, eczane bana farklı kutular verdi. Daha önce pharmion firmasının Talidomid'lerini kullanıyormuşum, bu kez Talidomid Celgene firmasından. Anladığım kadarıyla, bu firmanın lisansı ile Türkiye'de üretiliyor. Fakat ambalajı çok kullanışsız, iki karton arasına yerleştirilmiş ilaçlar hem zor çıkıyor, hem de kartonlar ilaç dolabına sığmıyor.
Etken madde aynı olduğundan bir fark olmasını beklemiyorum. Bu Celgene firması ile ilgili başka bir haber okudum, o da diğer yazıya kalsın.