Dikkat

Bu bloga girerken ya da yorum yazarken kimsenin isim, mail..vb. bilgisini istenmez, üye olmak gerekmez. Kişisel bilgilerinizi asla vermeyiniz.

Adres satırında (ilk kısmında) myelomabilgi.blogspot.com.tr yazmalıdır.

 

29 Aralık 2014 Pazartesi

Nasıl yorum yazılır?


Öncelikle, yorumunuzu Word, notepad.. gibi bir yazı yazma programında yazmanızı ve son halini vermenizi tavsiye ediyorum. Doğrudan yorum kutusunun içine yazmayın. Bunun bir kaç sebebi var:

1- Minik yorum kutusunda, yazınızın tamamını göremezsiniz. O kutucuk, kısa, bir kaç cümlelik yorumlar için uygun.

2- Özellikle başlarda (yorum yazmaya alışık değilseniz) , bir iki tuşa tıklayıp, olmadığında ve kutucuk kapandığında, yorumunuzu kaybedersiniz.

Dolayısıyla, yorumunuz başka bir yerde sağlamca dursun. Sonradan, bu metni fare ile seçip, "Kopyala - Yapıştır" ile kutucuğa yapıştıracaksınız.

Şimdi diyelim ki yorumunuz hazır. Ya da sadece bir iki cümlelik bir yorum yazmayı düşünüyorsunuz. Bunu nasıl yazacaksınız.

İki yöntem var:

1- Zaten Google üyeliğiniz var. Ve şu anda login olmuş durumdasınız, ya da login olduktan sonra yorum yazacaksınız.

2- Google üyeliğiniz yok. Misafir olarak yorum yazacaksınız.

Şimdi, sizle ilgili kısma geçin ve anlatılan adımları takip edin:

----------------------------------------------------------------------

1- Zaten Google üyeliğiniz var. Ve şu anda login olmuş durumdasınız, ya da login olduktan sonra yorum yazacaksınız.

Aşağıdaki örnek üzerinden gideceğiz.

a- Önce, blog'un sağ üst köşesindeki "Giriş yap - Sign in" linkine tıklayarak, login olun.b- Şimdi yorum yapmak istediğiniz yazıyı açın, yazının altındaki "XX yorum" yazısına tıklayarak yorumlar sayfasını açın.c- Bunu yaptıktan sonra, önceden yazılmış olan yorumları ve alt kısımda, yorum yazabileceğiniz  yeri göreceksiniz. Yazınızı "Kopyala - Yapıştır" yöntemi ile bu kutucuğa kopyalayın.


d- Zaten, login olmuş olduğunuz için, "Yorumlama biçimi" kısmında, adınızı göreceksiniz. Bu alanda adınız yazılı ise, bir çok doğrulama işleminden kurtulursunuz ve yazdığınız her yorumu kolayca gönderebilirsiniz.

Bazı bloglarda, yorum gönderirken adınızı kullanmak istemeyebilirsiniz. Bu durumda, "Oturumu kapat" tuşuna tıklayarak Google oturumunuzu kapatabilir ve ikinci kısımda anlatılan anonim kullanıcı (misafir) olarak devam edebilirsiniz.

"Beni Bilgilendir" kutucuğu, sadece Google üyesi iseniz ortaya çıkar. Bu kutucuğu işaretlerseniz, Google yorumunuz yayınlandığında size mail ile bilgi verir.
 -------------------
Diyelim ki Google üyesisiniz ama şu anda login değilsiniz. Bu durumda "Yorumlama biçimi" kısmında, Google Hesabı seçin.

Yorumunuzu yazdıktan sonra, Yayınla tuşuna bastığınızda, sizden Google hesabınızı açmanız istenecektir:


Fakat bu durumda, yazdığınız yorum uçuyor ve tekrar girmek durumunda kalıyorsunuz. Dolayısıyla, Bu aşamada login olmaya çalışmaktansa, en başta login olup yorum yazmaya başlamak daha akıllıca olur.


----------------------------------------------------------------------

2- Google üyeliğiniz yok. Misafir olarak yorum yazacaksınız.
Öncelikle yorumunuzu başka bir yerde yazdığınızı kabul ediyorum.

a- Önce yorum yapmak istediğiniz yazıyı açın, yazının altındaki "XX yorum" yazısına tıklayarak yorumlar sayfasını açın.
b- Yorumunuzu kutuya yazın ya da Kopyala - Yapıştır ile taşıyın.c- Yorumlama biçimini "Anonim" olarak seçin. (*)d- Gelen ekranda, "Ben robot değilim" kutucuğunu tıklayın. (Bazı kötü niyetli programlar, aynı insanlar yazıyormuş gibi, binlerce mesaj atarak siteyi çökertiyor. Bunu önlemek için Google sizin gerçekten bir insan olup olmadığınızı kontrol etmek istiyor.)

e- Kutucuğun işaretlenmesinden sonra, karşınıza bir doğrulama metni çıkacaktır. "Metni yazın" yazısının olduğu yere, aşağıda gördüğünüz iki kelimeyi yazmanız gerekiyor. Eğer bu kelimeleri iyi okuyamıyorsanız, en rahat okunan kelimeleri bulana kadar (tekrar tekrar) Yenile tuşuna tıklayın.


Gerçekten net ve rahat okunan iki kelime bulunca, bunları "Metni yazın" satırının olduğu yere (üstüne) yazın ve Doğrula tuşuna tıklayın. (Bkz. aşağıdaki şekil.)
Kelimeleri doğru yazdıysanız, Doğrula tuşuna bastığınızda yorumunuz kaydedilecektir.

----------------------------------------------------------------------

Notlar:


(*) Eğer sağ tarafta bir "Oturumu Kapat" düğmesi görüyorsanız, zaten bir Google hesabınız var ve siz de şu anda login olmuş  (girmiş) durumdasınız demektir. Eğer durum buysa, yorumlama biçimini Anonim değil de, ikinci sıradaki Ad Soyad(Google) seçerseniz, bir çok doğrulama-kontrol işleminden kurtulursunuz.

Eğer oturumu kapat düğmesine tıklarsanız, halen girmiş olduğunuz Google hesabını kapatırsınız. Bu durumda Anonim seçerek devam etmeniz gerekir. Bunu genellikle google hesabını kullanmak istemeyen, adını gizlemek isteyenler yapar.

Çünkü Google üyesi olarak yazdığınız yorumlarda, yorum kısmında yer alan adınızın üzerine tıklayan herkes, Google dünyasında yazdığınız tüm yazılara ulaşır.

Google'a nasıl üye olunur?

Aşağıdaki linki tıklayarak Google'a üye olabilirsiniz:


23 Aralık 2014 Salı

Eyy..bu siteyi hergün okuyan 180 - 200 kişi !!!

Eh..EYYY diye bangır bangır bağırmak moda olduğuna göre ben de bi bağırayım bakalım, faydası olacak mı?

Bu siteye her gün 180-200 arasında insan girip okuyor. (Sayfa görüntüleme sayısı demiyorum, kişi sayısı diyorum.) Bu, ayda 3500 kişiye yakın hasta - hasta yakını bu blogda dolanıyor demek. Peki kaç kişi yorum yazıp da, tedavisini, hastanesini, ilaçlarını, yan etkileri vs. anlatıyor?

Ayda 3-5 kişi...

O yorumların da bir kısmı, sitedeki yazılarda, yorumlarda anlatılanları OKUMAYIP, aynı şeyleri tekrar tekrar soran yorumlar.

Peki faydalı bir şey yazan, yol gösteren, bilgi veren, daha önemlisi moral veren, güç katan, mücadele azmi veren insanlar, yorumlar yok mu? Var. Allahtan var. Çok az da olsa var. Onları yazanlara teşekkür ediyorum, şifa diliyorum. (Elif İnci hanıma tekrar selamlar.)

Size ya da yakınınıza ne zaman teşhis kondu?
Teşhis öncesi ne durumdaydınız?
Şimdi ne durumdasınız?
Hangi ilde, hastanede tedavi görüyorsunuz?
Doktorunuzun (adını vermeden) ilgisinden memnun musunuz? Hastaneyi tavsiye ediyormusunuz?
Hangi ilaçları kullanıyorsunuz?
Hangi yan etkileri yaşıyorsunuz?
Bu yan etkilerle başetmek için ne yapıyorsunuz?
Diğer hastalara, hasta yakınlarına ne söylemek istersiniz?
...ve söylemek istediğiniz diğer şeyler....

Bu bilgileri BU SAYFAYA (ek yorumlar sayfasına) yazmanızı istiyorum.

Kayda değer bir bilgi - yorum artışı olmadığı takdirde, yıl sonunda blogu kapatacağım. İlgilendiğiniz yazıları yedeklemenizi tavsiye ederim.

Multiple myeloma (myelom) ile tanışma YORUMLAR (EK)

Lütfen myeloma ile ilk defa tanışanlar yorumlarını (artık) Forum sayfalarına yazsınlar.