Dikkat

Bu bloga girerken ya da yorum yazarken kimsenin isim, mail..vb. bilgisini istenmez, üye olmak gerekmez. Kişisel bilgilerinizi asla vermeyiniz.

Adres satırında (ilk kısmında) myelomabilgi.blogspot.com.tr yazmalıdır.

 

31 Ekim 2015 Cumartesi

Grip aşısı

Doktorlar senelerce grip aşısı olmamı istemedi. Fakat artık prosedür değişmiş, bu sene hem zatürre, hem de grip aşısı olmamı istediler. İki tane zatürre aşısı oldum. Grip aşısını da haftaya olacağım. Zatürrenin bakteriler tarafından, gribin virüsler tarafından oluşturulduğunu bilmelisiniz. İkisi farklı türde hastalıklar. Bakterilerin yol açtığı hastalıklarda antibiyotik kullanılıyor. Dolayısıyla, antibiyotiğin gribe hiç bir faydası yok.

Nakil sonrası, bağışıklık sisteminiz de çocukluğunuza dönüyor. Çok kolay gribe yakalanıp, zor iyileşiyordum. Bu yılın başında (ocak ayında) durduk yerde zatürre olmuştum. Çok ağır bir antibiyotik tedavisi ile kurtuldum. Bir hafta da hastanede yatmam gerekti.  Dolayısıyla bu işe memnun olduğumu söyleyebilirim.

Bu arada... Eğer nezle olursanız çok fazla miktarda C vitamini almanızı tavsiye ederim. Ben iki hafta önce nezle oldum, eczaneden ucuz bir C vitamini alıp, günde 3-4 gram'a kadar (5-6 tablet) içerek hızla iyileşmeyi başardım. Bildiğim kadarıyla zararı yok, fazlası vücuttan atılıyor, ama yine de doktorunuza danışmadan almayın. Sizin için durum farklı olabilir.

Bu miktarda C vitaminini meyva yiyerek ya da nar suyu içerek almanıza imkan yok. Nezle - grip, virüs saldırısı olduğundan, ilacı yok aslında. Bağışıklık sisteminizin savaşı kazanmasını bekleyeceksiniz. C vitamini bu savaşta bağışıklık sistemine çok yardımcı oluyor. Rahatlatıp, uyutan ilaçların iyileşmeye bir faydası yok ama, hastalığı daha çekilir hale getiriyor. Dinlenmek, bedeni yormamak daha iyi. Böylece beden enerjisin sadece savaşa ayırabiliyor. Bağışıklık sistemini destekleyen gıdalar, bol protein (yumurta, yoğurt, balık ya da düzenli alınan balık yağı tabletleri) almak akıllıca olur.

Nakil olsun olmasın, tüm myeloma hastalarının kendine çok dikkat etmesi gerekiyor. Kış süresince, olabildiğince kalabalık yerlerden, AVM'lerden, toplu taşıma araçlarından, aksıran-tıksıranlardan ve çocuklardan (çok mikrop taşırlar) uzak durmalısınız. Hasta yakınları da bu konuda özenli olmalı. Evdeki herkes (takıntılı insanlar gibi) sürekli ellerini yıkamalı, kolonya ile dezenfekte etmeli. Öpüşmeyi kaldırsanız iyi olur. Kalabalık yerlere girerken maske takabilirsiniz. Faydası oluyor. Milletin ne düşündüğüne, tuhaf bakmasına  da boşverin, durumunuzu bilmiyorlar. Ayrıca bilse de aldırmayan öküzler de var. Onlardan uzak durmanız, ruh sağlığı açısından da faydalı.

Sağlıklı günler diliyorum.

GÜNCELLEME: (18 Aralık 2017)

Doktor Canan Karatay (ki kendisini fazlaca ciddiye alırım) grip aşısını önermediğini, grip aşısının içinde Aluminyum olduğunu ve Aliminyum'un da Alzheimer hastalığına yol açabildiğini belirterek "Grip aşısı olmayın!" dedi.

Aşağıdaki link'ten konuyu okuyabilirsiniz. Ben bu sene ( ve ilerki yıllarda) grip aşısı olmayacağım. Zatürre aşısı konusunda farklı düşünüyorum.

http://www.kpsscafe.com.tr/saglik/diyet-listesi-onermiyorum-diyen-canan-karatay-uyardi-grip-asisi-h78948.html